Kontakturtikārija

Kontakturtikārija ir iekšēja tipa alerģiska slimība, ko ierosina dažādas izcelsmes lielmolekulāri alergēni. Alerģiskajām reakcijām var būt dažādas smaguma pakāpes – no sīkiem izsitumiem līdz pat dzīvības apdraudējumam.

Vieglas formas kontakturtikārijai raksturīgi ir sīki, niezoši, nātrenei līdzīgi izsitumi, kuri parādās 10-20 minūšu laikā pēc kontakta ar alergēnu un pazūd dažu stundu laikā. Izraisītāji visbiežāk ir latekss (gumijas cimdos) vai dzīvnieku proteīni (šis gadījums visbiežāk attiecas uz pavāriem vai strādniekiem gaļas un zivju industrijā). Izsitumi var lokalizēties sīkā apvidū ap alergēna kontakta vietām, taču iespējama ir arī to izplatīšanās daudz plašākos apmēros pa ķermeņa virsmu. Dažkārt kontakturtikārija, izsaucot tūlītēju niezi un pietūkumu mutē, uzplaiksnī cilvēkiem, kuri ir alerģiski pret bērza putekšņiem, vērmelēm, vībotnēm, dažādiem augļiem, dārzeņiem un riekstiem. Var būt arī smagākas alerģisko reakciju formas. Pēc Fon Kroga (Von Krogh) un Maibaha (Maibach) izveidotās klasifikācijas sistēmas kontakturtikāriju var iedalīt četrās smaguma stadijās:

• I stadija: lokalizēta urtikārija;

• II stadija: vispārēja urtikārija ar vai bez angioedēmas;

• III stadija urtikārija ar astmu, rinokonjunktivītīvu (deguna-acu bojājumi) orolaringeāliem (mutes-balsenes ) un gastrointestināliem (kunģa-zarnu trakta) simptomiem;

• IV stadija: anafilaktiskais šoks.

Kontakturtikārijas alergēnu molekulas ir pietiekami lielas, lai normāli netiktu cauri ādai. Tāpēc ādas barjeras bojājumi (piemēram, irritantā dermatīta gadījumā) ir galvenais priekšnoteikums šīs alerģiskās slimības attīstībai.

Kontakturtikārija ir I tipa jeb tūlītējā alerģiskā reakcija, kuras gadījumā veidojas īpašās IgE antivielas. Nozīmīga loma kontakturtikārijas attīstībā ir arī ne-imunoloģiskajam mehānismam, kura gadījumā nenotiek iepriekšēja imūnsistēmas kairināšana un alergēni tiešā veidā iedarbojas uz t.s. tuklajām šūnām, kuras izdala vielas (histamīnus un citus mediatorus), kas tieši iedarbojas uz ādas asinsvadiem.

Iespējamie kontakturtikārijas simptomi:

 

Klīnikas dermatologi

Ārsti

Dermatoloģe Rezidente Gunita Buiksa

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Augsti kvalificēti ārsti

Dermatoloģe Elīza Sālījuma

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Dace Buile

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Ilona Zablocka

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Ingrīda Rītiņa

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Alise Huskivadze

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Zanda Bogdanova

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dr. Med.

Dermatoloģe Dr. Med. docente Māra Rone-Kupfere

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Pieteikties vizītei

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par pieraksta laiku!
Pieteikties vizītei